CloseMenu
CloseMenu

יפו

יפו היא אחת מערי הנמל העתיקות בעולם. היא מוזכרת במקורות רבים ואף בתנ”ך. באלפי שנות קיומה היא נהרסה ונבנתה מחדש, אך תמיד שמשה כשער הכניסה הימי הראשי לארץ הקודש וירושלים. היא נכבשה בידי עמים רבים במהלך הדורות, ולאחר כיבוש נפוליאון בשנת 1799, שהותיר אותה הרוסה, היא נבנתה מחדש בידי העות’מנים ששלטו בה מאז המאה ה-16 ועד כיבוש יפו בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה, בנובמבר 1917.

שרידים רבים משלהי התקופה העות’מנית ותקופת המנדט הבריטי עדיין ניצבים ביפו, ומסלולי הסיורים בה יהיו חוויה למטייל. נמל יפו שחדל לשמש נוסעים הוא היום נמל דייג פופולרי ויש בו אטרקציות רבות למבקר. כיכר השעון, ליבה של יפו החדשה שמחוץ לחומות העיר העתיקה, מהווה את מוקד מסלולי הסיורים. במרכזה ניצב מגדל השעון שהוקם בשנת 1901 לציון יובל השנים לשלטון הסולטאן העות’מני עבד אל-חמיד השני וסמוך לה מסגד העיר. היא הייתה מוקפת חומה עד שנות השבעים של המאה ה-19, ושרידי שער העיר עדיין קיימים. מהכיכר יצאו הדרכים העתיקות לעזה, ירושלים, ושכם, ולאורכן נבנו מבני מגורים ומסחר שעדיין ניצבים, ומאחוריהם מסתתרים סיפורי העיר המרתקים.

ביפו התגוררו יהודים במהלך הדורות והם הותירו בהם חותם. הם היו מראשוני הבונים מחוץ לחומת העיר. מוסדות התנועה הציונית התמקמו ביפו בראשיתם, ובה גם הוחלט על ייסוד שכונה עברית חדשה, ‘אחוזת בית’, שהתפתחה והפכה לעיר תל אביב. בשנת 1950 אוחדה יפו עם תל אביב, והן היום עיר אחת משותפת; תל אביב -יפו.

טיול ביפו הוא חוויה מיוחדת למטייל. ניתן להגיע אליה דרך טיילת החוף של העיר, ולסייר בשווקיה הצבעוניים, בכנסיות, בשרידיה העתיקים, ולאורך הרחובות בהם התנהלו בעבר חיי המסחר התוססים של העיר שהייתה הגדולה בארץ, ומרכז מסחרי שוקק.

רבים מהמבנים היפים והמיוחדים בסגנונם שוחזרו והיא הולכת ומשוקמת. סיור בעיר העתיקה ורובע האומנים והגלריות שבה, וכן צפייה בנוף המרהיב ממרום התל, הם חוויה מיוחדת במינה.

באדיבות: ההיסטוריון והאדריכל שמואל גילר 

יפו העתיקה

העיר העתיקה, הבנויה על גבעה הצופה אל הים התיכון, בולטת מקו החוף ונראית ממרחק, כמצודה שהייתה העיר בעבר. במבוך הסבוך של מבני אבן וסמטאות צרות המאפיין את יפו העתיקה, ניתן למצוא עניין רב באתרים כגון בתי תפילה ומקומות נוספים המקודשים לכל אחת מן הדתות המובילות, מספר פארקים וגנים, ומספר מוזאונים ותיאטראות.

קרא עוד »

כיכר קדומים

מתחם פתוח זה, הכולל את מרכז המבקרים התת-קרקעי וכנסיית פטרוס הקדוש, מהווה את הכיכר המרכזית של יפו העתיקה, אשר רחובותיה הצדדיים הצרים והמפותלים, מובילים לנמל. חלק מן הכיכר מכסה אתרים ארכיאולוגיים שנחפרו בשנות הארבעים והחמישים של המאה העשרים, וברבים מן המבנים המקיפים אותה שוכנות גלריות, חנויות לממכר מזכרות ומסעדות. במהלך חודשי הקיץ, נערכות בכיכר גם הופעות ללא-תשלום.

קרא עוד »

מרכז המבקרים יפו העתיקה – תמונות יפואיות

מרכז המבקרים החדש “תמונות יפואיות” מביא את סיפורה של העיר לאורך 4000 שנות היסטוריה תוך שימוש באמצעים מתקדמים ,
תצוגה ארכיאולוגית ייחודית על “רציף” הנמל , ציר הזמן של יפו ומסלול הליכה בתוך העתיקות על גבי גשר צף.

קרא עוד »
כיכר השעון

כיכר השעון

בכיכר זו, המהווה נקודת יציאה מסורתית לסיורים ביפו, שוכן אחד האתרים הזוכה למספר הגבוה ביותר של ביקורים באזור זה – מגדל השעון אשר נבנה על ידי הסולטאן התורכי

עבד-אל-חמיד ה-II בשנת 1906. בכיכר שוכן גם מבנה ששימש בעבר כבית המושל (הסראיה) ובית כלא אשר שימש את התורכים והבריטים (הקרוי קישלה). צעדים ספורים משם, ברחוב יפת, נמצאת מאפיית אבולעפיה האגדית

קרא עוד »
שוק הפשפשים

שוק הפשפשים

שוק הפשפשים, הממוקם ממש בסמוך לעיר העתיקה, מציע חוויה ססגונית, במיוחד לציידי מציאות ולאוהבי עתיקות. במבוך רחובות זה, שהגישה הטובה ביותר אליו היא מצומת הרחובות עולי ציון ושדרות ירושלים, ניתן למצוא שורות של חנויות לממכר מגוון רהיטים משופצים, תמונות ישנות, בגדים, תכשיטים ועוד חפצים רבים. בין חנויות השוק מסתתרים להם מספר בתי קפה ופאבים שמומלץ לבקר בהם.

קרא עוד »

גן הפסגה

טיול קצר מכיכר השעון במעלה הגבעה מוביל לאחת הנקודות השלוות ביותר בעיר. מקום זה, המכונה גם גן הפסגה, מהווה מקלט ירוק שופע מגוון צמחייה, המציע תמונת נוף מרהיבה של תל אביב ורצועת החוף. בגן קיימים גם ממצאים ארכיאולוגיים ו-“גשר המשאלות” שם יכולים המבקרים לבקש את כל משאלות לבם.

קרא עוד »

מוזאון אילנה גור

במוזאון זה, הממוקם בלב העיר העתיקה וצופה אל הים התיכון, מוצגות עבודות פיסול ועיצוב פרי עבודתה של האמנית,
לצד יצירות מן האוסף הפרטי שלה.
באתר מספר אולמות המוקדשים למגוון נושאים, ביניהם אפריקה ושטיחים פרסיים.
המבנה בן 250 השנה בו שוכן המוזאון – על קירותיו המאסיביים וקשתותיו האלגנטיות – מרשים ממש כמו יצירות האמנות המוצגות בו.

קרא עוד »

נמל יפו

נמל יפו, המוזכר בספר יונה, הוא אחד הנמלים העתיקים בעולם.
הוא הושמד על ידי צבא נפוליון בשנת 1799 ונבנה מחדש מאוחר יותר על ידי העות’מאנים.
הוא שימש כנקודת כניסה עיקרית לארץ בתקופת המנדט הבריטי וקידם פניהם של גלי עלייה יהודית.

קרא עוד »

מדרון יפו

מדרון יפו הנו גן המשתרע על למעלה מ-200 קמ”ר, וממוקם בקרבת שכונת עג’מי, בין הנמל וקו החוף עוצר הנשימה הנצפה מגבעת ‘עליה’. עד לפני מספר שנים, שימש למעשה האזור כמדמנה, שאותה החליטה העירייה להפוך לפארק השני בגודלו אחרי פארק גני יהושע. התוכניות כוללות שבילי אופניים ונקודות תצפית, לצד אמפיתיאטרון ומתקני ספורט.

קרא עוד »

מרכז נא לגעת

“נא לגעת” הוא מרכז תרבות ובידור המציג מחזות על ידי להקת תיאטרון המורכבת מ-11 שחקנים חרשים-עיוורים.
את ההצגות, שנועדו להעביר את תחושת החיים בחושך או בדממה, מלווה קריינות בעברית, לצד תרגום בשפת הסימנים וכתוביות באנגלית ובערבית.
בית הקפה ומסעדת הגורמה של המרכז מציעים חוויות חושיות דומות.

קרא עוד »

שכונת נגה/ תיאטרון גשר

שכונת נגה היא מקום משכנם של תיאטרון גשר, סדנאות לעיצוב, חנויות אופנתיות ובתי קפה, רבים מהם נחבאים בינות מבנים משופצים
מן התקופה העות’מאנית. זוהי אחת השכונות הקטנות והמושכות ביותר בעיר.

קרא עוד »

שדרות ירושלים

שדרות ירושלים הוא אחד מרחובותיה הראשיים של יפו, העובר כעת שיפוץ מאסיבי. לכל אורך הרחוב ישנן מאפיות ושווקי פירות, פאבי נרגילות וחנויות אפנתיות.

קרא עוד »

הבית הסקוטי

מבנה מרשים זה הקיים משנת 1897, שימש במקור כבית חולים, אותו הפכו שני סקוטים למלון פופולארי. כיום הוא משמש בעיקר לאירועים מיוחדים.

קרא עוד »
סלע אנדרומדה

סלע אנדרומדה

ממש ליד נמל יפו נמצא הסלע שאליו- על פי המיתולוגיה היוונית- הייתה קשורה בשלשלאות הבתולה אנדרומדה, עד שניצלה על ידי פרסאוס וסוסו המכונף, פגאסוס.

קרא עוד »

שכונת עג’מי

דרומית לנמל שוכנת שכונת עג’מי (בערבית “זרים”), אחד מאזורי המגורים היפים ביותר של יפו, המתהדר בבתים עתיקים מדהימים, פארק מחודש, נופים יפים ומסעדות מקומיות טובות. בשכונת עג’מי שוכן גם מבנהו החדש “בית פרס לשלום”: מרכז לשיתוף פעולה ערבי-ישראלי הקרוי על שם הנשיא שמעון פרס. מבנה הבטון והזכוכית המבהיק עוצב על ידי האדריכל האיטלקי מסימיליאנו פוקסס.

קרא עוד »
כנסיית סנט פטרוס

כנסיית פטרוס הקדוש

כנסייה פרנציסקאנית זו, אשר קודשה בשנת 1654, נבנתה על חורבות מצודה מימי הביניים והינה בעלת חזית לבנים ייחודית ומגדל פעמון מתנשא המשקיף אל הים.

קרא עוד »

מסגד מוחמדיה

מסגד מוחמדיה, אשר נבנה בשנת 1812 על ידי אבו נאבוט, מושלה של יפו בין השנים 1810-1820, הוא המסגד הגדול ביותר בעיר, ולו מזרקה חיצונית עבור עולי הרגל.

קרא עוד »
בודק...