CloseMenu
CloseMenu

נמל יפו

נמל יפו, המוזכר בספר יונה, הוא אחד הנמלים העתיקים בעולם. הוא הושמד על ידי צבא נפוליון בשנת 1799 ונבנה מחדש מאוחר יותר על ידי העות’מאנים. הוא שימש כנקודת כניסה עיקרית לארץ בתקופת המנדט הבריטי וקידם פניהם של גלי עלייה יהודית.

דייג דגים טריים מתקיים גם כיום לאורך המזח וחברות צ’ארטר מציעות למבקרים שייט חופים.
האזור מתהדר במספר מסעדות מצוינות למאכלי ים, ובמרחק לא גדול ניתן אף למצוא את מסעדת עלי קרוואן – הידועה לכל כמפגש החומוס הטוב ביותר
בישראל. ההאנגר הראשי של הנמל עובר כעת שינוי דרמטי, וייפתח מחדש בקרוב כמרכז תרבות וקניות בדומה לנמל תל אביב.

צילום: גיא יחיאלי וברק ברינקר

נמל יפו

נמל יפו נחשב לאחד הקדומים בעולם.
למן התקופה הכנענית ועד ימינו פעל הנמל ברציפות כמעט, והוא אשר העניק ליפו את מעמדה ההיסטורי כעיר מרכזית באגן המזרחי של הים התיכון וכשער הכניסה המערבי של הארץ.
אלפי שנים שימש הנמל דייגים, ספנים, סוחרים, צליינים, כובשים ומהגרים, שעברו בו בבואם ובצאתם.
בתהפוכות ההיסטוריה ידע הנמל גם תקופות של שפל והזנחה.
כיום, הודות למאמץ משותף של דייגי הנמל, תושבי יפו ואוהביה, ובזכות השקעה ותמיכה מצד עיריית תל אביב-יפו, מוסיף הנמל לפעול כנמל דייג,
ומתחדש לצד זאת כמוקד אורבני המציע מגוון פעילויות תרבות, פנאי, מסחר ותיירות לציבור הרחב.

פרויקט חידוש נמל יפו משמר את צביונו ההיסטורי של הנמל ואת אופיו הייחודי.
במסגרת הפרויקט נעשות עבודות לשיפור תשתיות המתחם והשטחים הציבוריים, שיקום מעגנות הדייג ושיפוץ מבני המחסנים ההיסטוריים,
העתידים לאכלס בתי עסק ופעילויות תרבות.

מתחמים נוספים ביפו :

מסגד מוחמדיה

מסגד מוחמדיה, אשר נבנה בשנת 1812 על ידי אבו נאבוט, מושלה של יפו בין השנים 1810-1820, הוא המסגד הגדול ביותר בעיר, ולו מזרקה חיצונית עבור עולי הרגל.

קרא עוד »
כנסיית סנט פטרוס

כנסיית פטרוס הקדוש

כנסייה פרנציסקאנית זו, אשר קודשה בשנת 1654, נבנתה על חורבות מצודה מימי הביניים והינה בעלת חזית לבנים ייחודית ומגדל פעמון מתנשא המשקיף אל הים.

קרא עוד »

שכונת עג’מי

דרומית לנמל שוכנת שכונת עג’מי (בערבית “זרים”), אחד מאזורי המגורים היפים ביותר של יפו, המתהדר בבתים עתיקים מדהימים, פארק מחודש, נופים יפים ומסעדות מקומיות טובות. בשכונת עג’מי שוכן גם מבנהו החדש “בית פרס לשלום”: מרכז לשיתוף פעולה ערבי-ישראלי הקרוי על שם הנשיא שמעון פרס. מבנה הבטון והזכוכית המבהיק עוצב על ידי האדריכל האיטלקי מסימיליאנו פוקסס.

קרא עוד »
סלע אנדרומדה

סלע אנדרומדה

ממש ליד נמל יפו נמצא הסלע שאליו- על פי המיתולוגיה היוונית- הייתה קשורה בשלשלאות הבתולה אנדרומדה, עד שניצלה על ידי פרסאוס וסוסו המכונף, פגאסוס.

קרא עוד »

הבית הסקוטי

מבנה מרשים זה הקיים משנת 1897, שימש במקור כבית חולים, אותו הפכו שני סקוטים למלון פופולארי. כיום הוא משמש בעיקר לאירועים מיוחדים.

קרא עוד »

שדרות ירושלים

שדרות ירושלים הוא אחד מרחובותיה הראשיים של יפו, העובר כעת שיפוץ מאסיבי. לכל אורך הרחוב ישנן מאפיות ושווקי פירות, פאבי נרגילות וחנויות אפנתיות.

קרא עוד »

שכונת נגה/ תיאטרון גשר

שכונת נגה היא מקום משכנם של תיאטרון גשר, סדנאות לעיצוב, חנויות אופנתיות ובתי קפה, רבים מהם נחבאים בינות מבנים משופצים
מן התקופה העות’מאנית. זוהי אחת השכונות הקטנות והמושכות ביותר בעיר.

קרא עוד »

מרכז נא לגעת

“נא לגעת” הוא מרכז תרבות ובידור המציג מחזות על ידי להקת תיאטרון המורכבת מ-11 שחקנים חרשים-עיוורים.
את ההצגות, שנועדו להעביר את תחושת החיים בחושך או בדממה, מלווה קריינות בעברית, לצד תרגום בשפת הסימנים וכתוביות באנגלית ובערבית.
בית הקפה ומסעדת הגורמה של המרכז מציעים חוויות חושיות דומות.

קרא עוד »

מדרון יפו

מדרון יפו הנו גן המשתרע על למעלה מ-200 קמ”ר, וממוקם בקרבת שכונת עג’מי, בין הנמל וקו החוף עוצר הנשימה הנצפה מגבעת ‘עליה’. עד לפני מספר שנים, שימש למעשה האזור כמדמנה, שאותה החליטה העירייה להפוך לפארק השני בגודלו אחרי פארק גני יהושע. התוכניות כוללות שבילי אופניים ונקודות תצפית, לצד אמפיתיאטרון ומתקני ספורט.

קרא עוד »

מוזאון אילנה גור

במוזאון זה, הממוקם בלב העיר העתיקה וצופה אל הים התיכון, מוצגות עבודות פיסול ועיצוב פרי עבודתה של האמנית,
לצד יצירות מן האוסף הפרטי שלה.
באתר מספר אולמות המוקדשים למגוון נושאים, ביניהם אפריקה ושטיחים פרסיים.
המבנה בן 250 השנה בו שוכן המוזאון – על קירותיו המאסיביים וקשתותיו האלגנטיות – מרשים ממש כמו יצירות האמנות המוצגות בו.

קרא עוד »

גן הפסגה

טיול קצר מכיכר השעון במעלה הגבעה מוביל לאחת הנקודות השלוות ביותר בעיר. מקום זה, המכונה גם גן הפסגה, מהווה מקלט ירוק שופע מגוון צמחייה, המציע תמונת נוף מרהיבה של תל אביב ורצועת החוף. בגן קיימים גם ממצאים ארכיאולוגיים ו-“גשר המשאלות” שם יכולים המבקרים לבקש את כל משאלות לבם.

קרא עוד »
שוק הפשפשים

שוק הפשפשים

שוק הפשפשים, הממוקם ממש בסמוך לעיר העתיקה, מציע חוויה ססגונית, במיוחד לציידי מציאות ולאוהבי עתיקות. במבוך רחובות זה, שהגישה הטובה ביותר אליו היא מצומת הרחובות עולי ציון ושדרות ירושלים, ניתן למצוא שורות של חנויות לממכר מגוון רהיטים משופצים, תמונות ישנות, בגדים, תכשיטים ועוד חפצים רבים. בין חנויות השוק מסתתרים להם מספר בתי קפה ופאבים שמומלץ לבקר בהם.

קרא עוד »
כיכר השעון

כיכר השעון

בכיכר זו, המהווה נקודת יציאה מסורתית לסיורים ביפו, שוכן אחד האתרים הזוכה למספר הגבוה ביותר של ביקורים באזור זה – מגדל השעון אשר נבנה על ידי הסולטאן התורכי

עבד-אל-חמיד ה-II בשנת 1906. בכיכר שוכן גם מבנה ששימש בעבר כבית המושל (הסראיה) ובית כלא אשר שימש את התורכים והבריטים (הקרוי קישלה). צעדים ספורים משם, ברחוב יפת, נמצאת מאפיית אבולעפיה האגדית

קרא עוד »

מרכז המבקרים יפו העתיקה – תמונות יפואיות

מרכז המבקרים החדש “תמונות יפואיות” מביא את סיפורה של העיר לאורך 4000 שנות היסטוריה תוך שימוש באמצעים מתקדמים ,
תצוגה ארכיאולוגית ייחודית על “רציף” הנמל , ציר הזמן של יפו ומסלול הליכה בתוך העתיקות על גבי גשר צף.

קרא עוד »

כיכר קדומים

מתחם פתוח זה, הכולל את מרכז המבקרים התת-קרקעי וכנסיית פטרוס הקדוש, מהווה את הכיכר המרכזית של יפו העתיקה, אשר רחובותיה הצדדיים הצרים והמפותלים, מובילים לנמל. חלק מן הכיכר מכסה אתרים ארכיאולוגיים שנחפרו בשנות הארבעים והחמישים של המאה העשרים, וברבים מן המבנים המקיפים אותה שוכנות גלריות, חנויות לממכר מזכרות ומסעדות. במהלך חודשי הקיץ, נערכות בכיכר גם הופעות ללא-תשלום.

קרא עוד »

יפו העתיקה

העיר העתיקה, הבנויה על גבעה הצופה אל הים התיכון, בולטת מקו החוף ונראית ממרחק, כמצודה שהייתה העיר בעבר. במבוך הסבוך של מבני אבן וסמטאות צרות המאפיין את יפו העתיקה, ניתן למצוא עניין רב באתרים כגון בתי תפילה ומקומות נוספים המקודשים לכל אחת מן הדתות המובילות, מספר פארקים וגנים, ומספר מוזאונים ותיאטראות.

קרא עוד »
בודק...