CloseMenu
CloseMenu

סיור עצמאי ברחבי אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב, מעבר להיותה אוניברסיטה, מהווה אתר תרבותי אטרקטיבי המכיל תחומי עניין רבים, החל באומנות, היסטוריה ויהדות ועד לטבע וקיימות. באוניברסיטה פזורים גנים ומוסדות תרבות כגון: הגנים הבוטניים, הגן הזואולוגי, הבניין הירוק הזכה לשבחים רבים, הגלריה האוניברסיטאית לאומנות וגן הפסלים שנמצא בחצר הגלריה שמציג תערוכת קבע מרשימה של פסלים, הספרייה המרכזית ע”ש סוראסקי שמאכלסת בקומת הכניסה שלה תערוכות צילום ואומנות, המוזיאון ליהדות ובית התפוצות שמציג את הסיפור הייחודי והמתמשך של יהדות התפוצות באמצעות אמצעי המחשה מגוונים.

בסביבת האוניברסיטה ניתן לבקר גם במוזיאון ארץ ישראל שהינו מוזיאון רב תחומי שעוסק בתולדות הארץ ותרבותה באמצעות תצוגת קבע ותערוכות מתחלפות בנושאים שונים, הפלנטריום החדש במוזיאון ארץ ישראל שבו יוצאים המבקרים למסע אחר אודות היקום, מרכז יצחק רבין שפעילותו מוקדשת להנצחת זכרו ופועלו של יצחק רבין ומוזיאון הפלמ”ח שמספר את סיפורו של הפלמ”ח החל מן ההתארגנות והאימונים ועד למלחמת העצמאות. כמו כן, ישנה טיילת הנוף, ביציאה מנתיבי איילון לאוניברסיטת ת”א, עולים צפונה במעלה הטיילת הצמודה לרחוב ירוחם משל. רח’ משל מתמזג עם רחוב וייז והטיילת ממשיכה על קו מצוק הכורכר. ישנן שלוש מרפסות נוף וספסלים פזורים לאורך הדרך, עם תאורה רכה שלא תפריע להתבונן במראות הנוף.

הגן הזואולוגי

משמש כמרכז פעיל וייחודי של מחקר ושמירת טבע, ומשתרע על שטח ירוק של כ-30 דונם. הגן ממוקם ברחוב קלאוזנר ברמת-אביב. הוא מאכלס כ-40 מיני יונקים, כ-100 מיני עופות וכ-80 מיני זוחלים ודו-חיים. חלק מבעלי החיים חופשים לנוע ברחבי הגן, ולקיים את התנהגותם הטבעית, הכוללת לחימה, חיזור וגידול צאצאים.

הגנים הוקמו בשנת 1973 בראש רכס הכורכר הצופה כיום אל נתיבי איילון, כמורשתו של הבוטניקאי נוח נפתולסקי. הגנים משתרעים על-פני שטח של 34 דונם והם מוקדשים להצגת הצומח בארץ ישראל ומחוצה לה. הגנים משמשים כמרכז להוראה ולמחקר, וכגן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה. האתר כולל את הגן לצמחייה טרופית, הגן לצמחי רפואה, הגן לצמחיית ארץ ישראל ועוד גנים נוספים.

הבניין/הבית הירוק

הבניין הירוק של בית הספר ללימודי הסביבה ע”ש פורטר נבנה על פי עקרונות הבנייה הירוקה, הוא מדורג כאחד מ-17 המבנים המובילים בעולם בבנייה ירוקה והינו המבנה הראשון בישראל שקיבל את הדירוג הגבוה ביותר של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה ושל התקן הישראלי החדש לבנייה ירוקה- 5281.

הבניין מהווה במה חינוכית ונגישה להפצת מידע והגדלת המודעות  לבנייה ירוקה וחקר הסביבה. במהלך הסיור בבניין יכירו המבקרים את החזון הסביבתי שהניע את מקימיו, את אופן קבלת ההחלטות באדריכלות סביבתית, את עקרונות הבנייה הירוקה והקיימות ואת אופן פעולתן של הטכנולוגיות והמערכות הסביבתיות הייחודיות והחדשניות הפועלות בו – הפקה וניצול יעיל של אנרגיה, מעגל השבת מים ועוד.

הגלריה האוניברסיטאית לאומנות וגן הפסלים

גלריה השוכנת בכיכר אנטין באוניברסיטת תל אביב. במקום מתקיימות תערוכות בנושאי אומנות נבחרים, וכן בתחומי הארכאולוגיה, הספרות, התיאטרון, הפילוסופיה והפסיכולוגיה. הגלריה הינה בית לתערוכות אמנות קבועות ומתחלפות, של אמנים ותיקים ואמנים צעירים, בהם גם בוגרי הפקולטה לאמנויות ע”ש דוד ויולנדה כץ. גן הפסלים ע”ש לוי ופורטונה אשכנזי בחצרה של הגלריה המפוארת, מציג תערוכת קבע מרשימה של פסלים, פרי יצירתם של אמנים בינלאומיים וישראלים ידועי שם, כגון: הנרי מור, קרלו זאורי, עופר ללוש, מיכאל גרוסמן ועוד.

בית התפוצות

מוזיאון העם היהודי, הוא מוסד עולמי שמספר על תרבות אחת רבת-פנים, עשירה ועתירת רבדים; הוא מספר על אנשים, על משפחות וקהילות, על השנה העברית ומועדיה, על תלאות ושמחות, ועל פירות הרוח, החינוך והיצירה, המסורות ואורחות החיים של העם היהודי, במגוון ארצות, בכל מיני תקופות, במשך אלפי שנים.  בית התפוצות נוסד בשנת 1978 הודות לחזונו של נחום גולדמן, נשיא הקונגרס היהודי העולמי (בשנים 1954-1977). בשנת 2005 העבירה הכנסת את חוק בית התפוצות, אשר מגדיר אותו כ”מרכז לאומי לקהילות ישראל בארץ ובעולם”.

המוזיאון ליהדות/ מרכז למורשת יהודית

“המוזיאון ליהדות” הוקם כמשכן לתערוכות מזדמנות של מוצגים מישראל ומרחבי העולם בתחום האמנות היהודית, הארכיאולוגיה של ארץ ישראל, הספר העברי, ותחומים אחרים שיש בהם כדי להאיר את התרבות היהודית לדורותיה.

ספרייה מרכזית – ספריית סוראסקי, המבנה מאכלס מעת לעת תערוכות אומנות וצילום בקומת הכניסה שלו. במבואה הגדולה של הספרייה מוצגות תערוכות מתחלפות של יוצרים ואמנים : ציור, צילום, וכדומה. התערוכות פתוחות לקהל בימים א’ – ה’ בשעות 9:00 עד 19:45, יום ו’ 9:00 עד 12:00.

מוזיאון ארץ-ישראל

הינו מוזיאון רב-תחומי העוסק בתולדות הארץ ובתרבותה, באמצעות תצוגת קבע נרחבת ותערוכות מתחלפות בנושאים שונים: ארכיאולוגיה, אתנוגרפיה, פולקלור, יודאיקה, מלאכות מסורתיות, אמנויות שימושיות, היסטוריה תרבותית וזהות מקומית. ביתני המוזיאון פזורים בגן רחב ידיים אשר במרכזו מתנשא תל קסילה – אתר קדום שבו נערכו חפירות ארכיאולוגיות והתגלו ממצאים בעלי חשיבות רבה מתקופת המקרא. במוזיאון מתקני ייצור משוחזרים ופעילים ובהם גתות יין, בית-בד וטחנת קמח, לצד שוק בעלי מלאכה המציג כלי עבודה מסורתיים שרווחו בארץ ובאזור. רח’ חיים לבנון 2, תל אביב.

הפלנטריום החדש במוזיאון ארץ-ישראל

על כסאות נעים ובימה מסתובבת יוצאים המבקרים בפלנטריום למסע אחר סודות היקום. במהלך המופע, שהופק על ידי מוזיאון החלל באנגליה, זוכים הצופים לנקודת מבט מרתקת מן החלל, ומתוודעים לעולמם של כוכבים, גלקסיות ואסטרונאוטים. רח’ חיים לבנון 2, תל אביב.

מרכז יצחק רבין

פעילות המרכז מוקדשת להנצחת זכרו ופועלו של יצחק רבין ולבחינת הלקחים שעל החברה הישראלית להפיק מהרצח, מנסיבותיו ומהשלכותיו. מרכז יצחק רבין משלב בין פעילות חינוכית-חברתית, הנצחה מוזיאונית ותיעוד, ופועל כדי לשמש אתר חי ותוסס שיטביע את חותמו על השיח הציבורי בארץ, יעגן את מקומו של יצחק רבין בזיכרון הלאומי ויהווה מוקד משיכה והזדהות לנוער היהודי בארץ ובעולם. רח’ חיים לבנון 8, תל אביב.

מוזיאון הפלמ"ח

מוזיאון חוויתי המספר את סיפורו של הפלמ”ח, החל מן ההתארגנות והאימונים, דרך הפעולות והמבצעים במסגרת ‘תנועת המרי’, המאבק בבריטים, הבאת המעפילים, ועד למלחמת העצמאות, שהיוותה את שיא פעילותו של הפלמ”ח. המוזיאון מאפשר הצצה אל תוך התרבות וההווי, המורשת ותורת הלחימה של הפלמ”ח באימונים ובקרב, שהונחלה לצה”ל. מאז פתיחתו של המוזיאון ביקרו בו למעלה מ-950 אלף מבקרים, מחציתם תלמידים וחיילים, שהם קהל היעד המובהק של המוזיאון. רח’ חיים לבנון 10, תל אביב.

טיילת הנוף – טיול בתפר בין היום והלילה, תוכלו לצפות ב’קרב הצבעים’ מהטיילת שעולה לרמת אביב. רחוב קטן מטפס בתלילות לגבעת הכורכר של רמת אביב. שם הרחוב, ירוחם משל. זוגות חבוקים מהלכים עליה לקראת שקיעה בדרכם אל מרפסות הנוף שצופות מזרחה. המון נקודות אור מרקדות שדוחקות את הלילה העירוני הרחק מזרחה, אל הצללים הכהים של הרי שומרון. לפני כמה שנים הפך המקום לטיילת שצופה אל נוף אורבני. שלוש מרפסות נוף וספסלים פזורים לאורך הדרך. המתכננים פרסו תאורה רכה שלא תפריע למתבוננים במראות הנוף. לצד שביל להולכי הרגל הוכנת גם דרך סלולה לרוכבי האופניים. הטיילת, אינה ארוכה, נמתחת על קו המצוק ומענגת במראות הנוף את הממהרים היוצאים מתחנת הרכבת בנתיבי איילון לאוניברסיטת ת”א, את אוהבי ההליכה, הריצה והרכיבה. את חובבי הטיול עם הכלב, אבל בעיקר את הזוגות האוהבים. מי שמהלך במורד הטיילת מגיע בסופו אל פארק גני יהושע ואל הירקון. השעה המומלצת היא לפני שקיעה.

סיורים עצמאיים נוספים:

השביל הירוק

השביל הירוק – שביל טבע עירוני העובר בגני יהושע לאורך נחל הירקון. השביל משקף פנים ממורשתה הירוקה של תל אביב יפו, שהפכה מעיר גנים שקמה בחולות לכרך סואן המטפח גנים, פארקים וריאות ירוקות.

להמשך קריאה »

השביל הכחול

השביל כחול – מייצג את קו החוף היפיפה של תל אביב יפו ואת אופייה הים תיכוני של העיר. השביל עובר לאורך החוף התל אביבי- ממדרון יפו ועד לנמל תל אביב והמגדלור בצפון, ומציג אתרים, אירועים הסטוריים ואת המורשת החברתית, התרבותית והים תיכונית של תושבי העיר.

להמשך קריאה »
בודק...